مجله الکترونیک, تجهیزات الکترونیک

نوار و روکش های حرارتی جمع شونده

HEAT SHRINK TUBE 840x900 1

نوار و روکش های حرارتی جمع شونده

نوارها و روکش های حرارتی جمع شونده (heat-shrinkable tubings and tapes)، لوله ها یا نوار های پلیمری هستند که پس از اعمال حرارت به مقدار لازم در محور قطری جمع می شوند. کاربرد روکش ها و نوار های حرارتی بسیار وسیع است. از جمله کاربرد آن ها، می توان موارد ذیل را نام برد:

  • عایق کاری اتصالات و شینه ها (باس بارها) جهت کاهش فاصله حریم فاز به فاز و فاز به زمین
  • تعمیر عایق سیم ها و کابل ها
  • کد گذاری دسته سیم ها وشینه ها بر حسب رنگ
  • استفاده به عنوان لیبل حول سیم، کابل و لوله
  • حفاظت مکانیکی اجسام (مانند لوله ها) جهت بهبود عملکرد آنها در برابر فرسودگی (زنگ زدگی و خوردگی ناشی از رطوبت، مواد شیمیایی و و تغییرات آب و هوایی)
  • زیباسازی و رنگ بندی اجسام گوناگون با توجه به سطح صاف، خوش تماسی و تنوع رنگی روکش ها

فرآیند نصب روکش حرارتی

فرآیند نصب روکش ها و نوارهای حرارتی جمع شونده به این صورت است که روکش حرارتی پیرامون جسم مورد پوشش قرار گرفته و یا در صورت نواری بودن آن، حول جسم پیچیده می شود. سپس با استفاده از منبع حرارتی مناسب (سرپیک یا سشوار صنعتی)، در معرض حرارت قرار می گیرد. تحت این درجه حرارت، روکش یا نوار حرارتی تنها در محور قطری منقبض، و حول جسم مد نظر مستحکم می گردد.

روند تولید روکش حرارتی

روند تولید روکش حرارتی بدین ترتیب است که ابتدا ماده اولیه بر حسب خواص مورد نیاز روکش انتخاب می گردد. پس از اضافه کردن افزودنی های لازم به ماده اولیه بر حسب نوع و مورد مصرف روکش، لوله با روش اکستروژن تولید می گردد. سپس لوله ها با فن آوری تشعشع اتمی، پیوند-متقابل (”کراس لینک”) می گردند.

این تشعشع، با ایجاد پیوند های کووالانسی ساختار مولکولی پلیمر را به گونه ای تغییر می دهد که پس از رسیدن به نقطه ذوب، مذاب نمی گردد و به جای آن خاصیت لاستیکی پیدا می کند. با توجه به این موضوع، این فرآیند را ”حافظه دار کردن” نیز می نامند. پس از حافظه دار کردن مواد، لوله ها تا درجه حرارت ذوب ساختار مولکولی حرارت دیده، در محور قطری تحت فشار وسیع و به سرعت سرد می گردند.

پس از آن روکش ها بسته بندی می گردند. در هنگام بهره برداری مصرف کننده، پس از حرارت دهی روکش بیش از درجه حرارت ذوب ساختار مولکولی، لوله یا نوار به قطر اولیه (قبل از وسیع سازی) باز گشته و حول جسم مورد نظر جمع می گردد.

انواع روکش حرارتی و نوارهای حرارتی پر مصرف به شرح زیر می باشد :

1 – روکش حرارتی تک لایه مورد مصرف عمومی (SGP)

2 – روکش های حرارتی تک لایه ضد اصطکاک و خوش تماس (SSP)

3 – روکش های حرارتی دو لایه (چسب دار) با نسبت جمع شوندگی ۳:۱ (D3TF)

4 – روکش های حرارتی دو لایه (چسب دار) با نسبت جمع شوندگی ۴:۱ (D4TF)

5- روکش حرارتی دو لایه (چسب دار) ضخیم (D3MF)

6 – روکش حرارتی باس بار (فشار متوسط) (BB10, BB20,BB36)

7 – نوار حرارتی باس بار (فشار متوسط) (BBT)

درباره رایان الکترونیک

رایان الکترونیک با سابقه 15 ساله خود توانسته بخش عظیمی از نیازهای مشتریان خود را در حوزه های مختلفی همچون تهیه، توزیع قطعات الکترونیک، تجهیزات و قطعات سیستمهای امنیتی دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن، تجهیزات لایتینگ نور و ال ای دی، عایق های حرارتی و نسوز و روکش حرارتی، تجهیزات لحیم کاری، ابزار آلات الکترونیکی، ابزارآلات فنی، قلع و سیم لحیم، انواع سرسیم و وایر شو و … را در قالب یک مجموعه فراهم و ارائه نماید.تمرکز فروشگاه صرفا ارائه خدمات به مشتریان اینترنتی بوده و فروش حضوری یا تلفنی نیز میسر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید