مجله الکترونیک, آموزش الکترونیک

روش صحیح لحیم کاری چیست ؟

SMD soldering part

روش صحیح لحیم کاری چیست ؟

از مهارت های مورد نیاز و مهم در صنعت الکترونیک و مونتاژ و تعمیر قطعات الکتریکی فرایند لحیم کاری است. امروز در رایان الکترونیک می خواهیم به زبان ساده در مورد نحوه ی صحیح لحیم کاری مطالب آموزشی را ارائه می دهیم.

لحیم کاری چیست ؟

برای اتصال دائمی قطعاتی مانند مثل فلز، سرامیک، و کامپوزیت ها از روش لحیم کاری استفاده می شود. ماده واسط و پرکننده بین دو قطعه معمولا به صورت فویل و فیلر می باشد که بسته به نوع کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند. دما و زمان دو فاکتور اصلی تعیین کننده کیفیت لحیم هستند.

لوازم مورد نیاز برای لحیم کاری:

هویه : هویه ابزاری است برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی بر روی برد مدار.

پایه هویه : برای جلوگیری از سوختگی و حفظ امنیت باید هویه را روی پایه قرار دهیم.

پاک کننده نوک هویه : ابزاری برای تمیز نگاه داشتن نوک هویه مثل سیم و اسفنج نسوز

قلع کش: ابزاری است برای جمع کردن اضافات قلع های ریخته شده برای روی مدار حین لحیم کاری

روغن لحیم : برای انجام درست و تمیز لحیم کاری و تمیز کردن نوک هویه بکار می رود

آموزش لحیم کاری

روش صحیح لحیم کاری

روش صحیح لحیم کاری

ابتدا محل مورد نظر برای لحیم کاری را کاملا تمیز می کنیم. برای اینکار می توانید از سمباده نرم و یا مایع تمیز کننده و همینطور تینر استفاده کنید.

متناسب با کار خود، نوع هویه را اتخاب کنید.هویه مناسب هویه ای است که کنترل کننده دما و قدرت بالا داشته باشد. برای مشاغل کوچک از هویه با دمای وات و برای کار های حرفه ای و بزرگ می توان 100 وات یا حتی بیشتر هم استفاده نمود.

برای انجام انواع لحیم کاری به قلع با آلیاژ مناسب نیاز دارید. مناسب ترین آلیاژ برای کار لحیم کاری قلع 60 درصد و سرب 40 درصد می باشد.

از مواد مورد نیاز برای لحیم کاری ، روغن لحیم و روغن فلاکس می باشد. از این ماده برای پاکسازی سطح لحیم کاری از اکسیداسیون و تمیز کردن سطح برد استفاده می شود.

بهتر است هنگام لحیم کاری، از نگه دارنده یا ابزاری مثل انبردست ، موچین و غیره برای نگهداری اجزای کوچک استفاده کنید.

نحوه لحیم کاری قطعات
درابتدا حتما فضای لحیم کاری را ایمن سازی کنید. محیط لحیم کاری باید تهویه مناسب داشته باشد و با استفاده از ماسک و عینک از خود محافظت کنید. همانطور که می دانید دود ناشی از لحیم کاری علاوه بر تنفس بر چشم نیز اثر منفی می گذارد. دسته هویه را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که سالم و از جنس عایقی مثل چوب و فلز باشد.

بهتر است از هویه هایی با قابلیت تعویض نوک استفاده کنید تا بتوانید در صورت نیاز نوک هویه را تعویض کنید. برای لحیم کاری از نوک هویه مرغوب استفاده کنید. در صورتیکه متوجه شدید سیم لحیم کاری میشکند و یا به درستی ذوب نمی شود ، دمای هویه را متناسب با سیم تنظیم کنید.

محل نیاز به لحیم کاری را به روغن لحیم آغشته کرده و هویه را در دست مسلط خود بگیرید و به سیم لحیم نزدیک کنید تا با افزایش دما سیم شروع به ذوب شدن کند.

توجه داشته باشید هویه را به اندازه نیاز به سیم نزدیک کنید تا قلع در محل مورد نظر ذوب شود. و حتما قلع مذاب شده تمام اطراف محل مورد نظر را بپوشاند. معمولا برای اتصال یک یا دو قطره قلع کافی است و پس از آن عمل لحیم کاری را متوقف کنید.

درباره رایان الکترونیک

رایان الکترونیک با سابقه 15 ساله خود توانسته بخش عظیمی از نیازهای مشتریان خود را در حوزه های مختلفی همچون تهیه، توزیع قطعات الکترونیک، تجهیزات و قطعات سیستمهای امنیتی دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن، تجهیزات لایتینگ نور و ال ای دی، عایق های حرارتی و نسوز و روکش حرارتی، تجهیزات لحیم کاری، ابزار آلات الکترونیکی، ابزارآلات فنی، قلع و سیم لحیم، انواع سرسیم و وایر شو و … را در قالب یک مجموعه فراهم و ارائه نماید.تمرکز فروشگاه صرفا ارائه خدمات به مشتریان اینترنتی بوده و فروش حضوری یا تلفنی نیز میسر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید