مجله الکترونیک, آموزش الکترونیک

روش تمیز نگه داشتن نوک هویه چیست؟

How To Clean A Soldering Iron

یکی از مهمترین بخش های لحیم کاری استفاده از هویه مناسب است. از مشکلات رایج استفاده از هویه که چه برای تازه کار ها و حتی برای با تجربه ها پیش می آید، مساله تمیز نگه داشتن نوک هویه است. در این مقاله سعی داریم با استفاده از روش هایی که ارائه می شود بتوانید مفید ترین راه برای پاکسازی نوک هویه انتخاب کرده تا با حفظ دوام نوک هویه ، لحیم کاری را به بهترین شکل انجام دهید. درصورتیکه شما روش های دیگری را انجام داده اید و تجربه بهتری بدست آوردید باعث خوشحالی است تا با بقیه به اشتراک بگذارید.

روش تمیز نگه داشتن نوک هویه چیست؟

  • در ابتدا باید از نوک هویه مرغوب استفاده کنیم. نوک هویه با قیمت پایین غالبا دارای دوام کمتری هستند، البته توجه شود که قیمت بالا هم تضمین کننده خوب بودن جنس نوک هویه نیست.

نکته: در هنگام استفاده از هویه روشن توجه شود که نوک هویه با قطعات پلاستیکی برخورد نداشته باشد.

  • همانطور که می دانید استفاده از روغن لحیم در کار لحیم کاری امری ضروری و بسیار مفید است فقط توجه داشته باشید که فرو کردن نوک هویه در روغن لحیم بر روی کیفیت و دوام نوک هویه اثر منفی دارد.
  • استفاده از انواع دستمال و پارچه خیس  درابتدا کار آمد است اما به مرور زمان اینکار باعث سیاه و کثیف شدن سطح هویه می شود.
  • استفاده از رفرش در کنار پارچه خیس بیشترین تاثیر منفی را در عمر نوک هویه دارد
  • نحوه استفاده از اسفنج نسوز به این گونه است که ابتدا آن را کمی مرطوب می کنیم و در طول کار نوک هویه را روی سطح اسفنج بکشید.  در این روش اسفنج ها را باید به طور مداوم مرطوب نگه داریم . اگر در شهرهای مرطوب ایران زندگی می کنید توجه داشته باشید استفاده از اسفنج نسوز روش مناسبی برای شما نیست زیرا برخورد مداوم نوک هویه با سطحی مرطوب باعث سیاه شدن و حتی زنگ نوک هویه می شود.

لازم به توضیح است:

  • نکته اولیه حفظ سلامتی و ایمنی در کاراست و همانطور که می دانید بخار حاصل از سیم قلع ، مایع فلکس ، روغن لحیم و رفرشر برای سلامتی بسیار مضر و خاصیت سرطان زایی دارند در نتیجه هنگام کار حتما از ماسک مناسب استفاده کنید.
  • درصورتیکه با روش های ذکر شده نوک هویه تمیز نشد یا روی سطح آن ترک و خوردگی مشاهده کردید بهتر است نوک هویه خود را تعویض نمایید.
  • در پایان کار و خاموشی هویه ، پس از سرد شدن آن ، حتما سطح نوک هویه را تمیز و قلع اندود کنید.
  • استفاده زیاد از قلع برای نصب قطعات، مناسب نیست و حتی بر اساس تجربه می توان گفت که امکان جدا شدن قلع از سطح برد نیز بیشتر می شود. بهتر است بعد از پایان کار حتما قسمت لحیم کاری را با مایع فلکس تمیز کنید.

در نهایت از روش صحیح لحیم کاری غافل نشویم. یعنی هنگام لحیم کاری ، نوک هویه و سیم لحیم را محل مورد نظر کنار هم قرار می دهیم به گونه ای که نوک هویه مستقیما به سیم لحیم برخورد نکند تا مانع چسبیدن قلع به نوک هویه شویم زیرا لحیم کاری حرفه ای باید به گونه ای باشد که سیم لحیم به وسیله گرمای هویه در محل مورد نظر ذوب شده و باعث اتصال قطعات بهم شوند.

درباره رایان الکترونیک

رایان الکترونیک با سابقه 15 ساله خود توانسته بخش عظیمی از نیازهای مشتریان خود را در حوزه های مختلفی همچون تهیه، توزیع قطعات الکترونیک، تجهیزات و قطعات سیستمهای امنیتی دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن، تجهیزات لایتینگ نور و ال ای دی، عایق های حرارتی و نسوز و روکش حرارتی، تجهیزات لحیم کاری، ابزار آلات الکترونیکی، ابزارآلات فنی، قلع و سیم لحیم، انواع سرسیم و وایر شو و … را در قالب یک مجموعه فراهم و ارائه نماید.تمرکز فروشگاه صرفا ارائه خدمات به مشتریان اینترنتی بوده و فروش حضوری یا تلفنی نیز میسر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید