مجله الکترونیک, آموزش الکترونیک, تجهیزات الکترونیک, وبلاگ

انواع نوک هویه

Different Soldering Iron Tips

انواع نوک هویه

هویه ابزاری است که کاربرد های گوناگونی جهت تعمیرات و ایجاد اتصال قطعات الکتریکی به وسیله لحیم کاری دارد. بخصوص در تعمیرات موبایل به عنوان یکی از اصلی ترین ابزار شناخته می شود. عملکرد نوک هویه به گونه ای است که باعث انتقال حرارت از المنت و ذوب شدن سیم لحیم می شود.

نوک هویه نسوز و باقبلیت جلوگیری از چسبیدن قلع در اشکال و ویژگی های متفاوت است.

ساختار نوک هویه تشکیل شده از یک هسته مسی با روکش کروم و نوک آهنی قلع اندود. به خاطر وجود مس و کروم در نوک هویه قیمت این ابزار کمی بالاتر از خود هویه است. استفاده از مس در نوک هویه علاوه بر انتقال دما سبب جلوگیری از اکسیده شدن آن می شود. کروم هم نقش بسزایی در انتقال حرارت به سطح بیرونی نوک هویه دارد. آهن استفده شده نیز با انتقال مناسب حرارت ، مقاومت سایشی بالایی دارد. البته آهن استفاده شده لایه نازکی است که رسانایی کمتری نسبت به سایر فلزات دارد اما به دلیل تماس مکرر سیم قلع با آن و مقاومت بالایی که دارد، در نوک هویه استفاده شده است. در صورت سیاهی و اکسیده شدن آهن هم می شود آن را بارها احیا کرد. لایه قلع اندود نوک هویه هم همانند کروم جهت محافظت و انتقال حرارت به کار گرفته شده است.

نکته قابل توجه این است که نوک هویه باید چسبندگی نداشته باشد اما قابلیت جذب مناسب سیم قلع بسمت خود را داشته باشد.

هنگام استفاده از هویه باید به نوع برد توجه کنیم. به طور مثال نوک هویه پهن برای کار هایی که سعت بیشتری دارند مناسب است تا بتواند حرارت را در منطقه بیشتری انتقال دهد. و نوک های باریک تر هویه مناسب قطعات و برد های ریز است.

پرکاربدر ترین نوک های هویه:

نوک هویه سر صاف

نوک هویه سر کج

نوک هویه کاتری

نوک هویه اوریب

نوک هویه اوریب

نوک های هویه اوریب استفاده رایجی ندارند ولی به خاطر پهنا و اندازه آنها می شود مقدار بیشتری از قلع اضافه را به وسیله سیم قلع کش از سطح برد جذب کند. به همین دلیل هنگام شابلون زدن بهترین و مناسب ترین گزینه برای برداشتن قلع از روی برد گوشی می باشند.

نوک هویه

نوک هویه

نوک هویه کاتری

نوک هویه های کاتری با توجه به نوع کار و موقعیت برد و دستگاه می توانند بهترین گزینه برای لحیم کاری باشند. سطح پهن این نوک ها باعث می شود حرارت به صورت یکسان پخش شود. بیشترین کاربرد این ابزار در ترمیم کابل و تمیز کردن پایه های شابلون و برداشتن قلع استفاده می شود

نوک هویه

نوک هویه

نوک هویه سر صاف و سر کج

می توان نوک هویه های سر صاف را از پرکاربردترین نوع نوک هویه دانست. که بیشتر بر روی قطعات ظریف کاربرد دارند در نتیجه نسبت به سایر نوک های هویه نیاز به مهارت و تخصص بیشتری در امو ر لحیم کاری دارد.

این نوع نوک ها دقت و ظرافت بیشتری در حین لحیم کاری ایجاد می کنند تنها مسیله قابل توجه این است که باید سر هویه با نوک سازگار باشد.

انواع نوک هویه

انواع نوک هویه

درباره رایان الکترونیک

رایان الکترونیک با سابقه 15 ساله خود توانسته بخش عظیمی از نیازهای مشتریان خود را در حوزه های مختلفی همچون تهیه، توزیع قطعات الکترونیک، تجهیزات و قطعات سیستمهای امنیتی دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن، تجهیزات لایتینگ نور و ال ای دی، عایق های حرارتی و نسوز و روکش حرارتی، تجهیزات لحیم کاری، ابزار آلات الکترونیکی، ابزارآلات فنی، قلع و سیم لحیم، انواع سرسیم و وایر شو و … را در قالب یک مجموعه فراهم و ارائه نماید.تمرکز فروشگاه صرفا ارائه خدمات به مشتریان اینترنتی بوده و فروش حضوری یا تلفنی نیز میسر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید